Make your own free website on Tripod.com

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI GAZETESİ      Sayı 132 (Aralık 1999)

1999 YILINDA

TÜRKİYE'DE   SENDİKAL HAREKET

 

OCAK

TTK'ya bağlı maden ocaklarında 58 yılda meydana gelen iş kazalarında 3 bin 675 işçinin öldüğü, 357 bin 944 işçinin de yaralandığı açıklandı.

8- 9 OCAK 1999 DİSK tarafından düzenlenen ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu/ETUC'un üstlendiği "Sendikal Hak İhlalleri" Uluslararası Sempozyumu, DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak'ın yaptığı kapanış konuşması ile sona erdi.

Sendikamız tarafından ekonomik krizin yoğun olarak görüldüğü yaklaşık 50 işyerinde yapılan " Metal Sektörü ve Kriz" konulu araştırma yayınlandı.

Türk-İş'e bağlı Teksif ve Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş Sendikalarının yaklaşık beş aydır T. Tekstil Sanayi İşverenleri sendikası ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığı ve sözleşmelerin imzalandığı bildirildi. Her iki işçi sendikası da 12 Ocak'da grev başlatmayı planlamıştı.

DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası ile T.Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile 10 bin işçi adına 12 işyerinde yürütülen grup toplu iş sözleşmesinin imzalandığı açıklandı. Tekstil sendikası 12 Ocak'da grev başlatmıştı.

TOBB'un yayın organı Ekonomik Forum'da yeralan bir araştırmada, Türkiye'de çalışan bir işçinin, Almanya'da çalışan bir işçinin onda birini kazanabildiği kaydedildi.

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan ve işlerine geri dönmek için çadırlarda eylem yapan Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi İşçileri Ramazan Bayramını çadırda geçirdiler. Söz konusu bölgede 400 işçi 21 çadırda direniş yapıyor.

İzmir Aliağa’da kurulu bulunan Habaş Demir Çelik Fabrikasının haddehanesinde çelik lav kazanının yere düşmesi sonucu, etrafa sıçrayan erimiş metalden etkilenen 2 işçi öldü, dördü ağır olmak üzere 17 işçi yaralandı.

Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Ballıca Sigorta Fabrikasında çalışan 670 işçinin "Fabrikayı terk etmeme" eylemi 4. Gününe girdi.

 ŞUBAT

Türkiye genelinde 200 belediyede çalışan binlerce işçi, 1999 yılına trilyonluk alacaklarıyla girdi. TÜRK-İŞ'e bağlı Belediye-İş ve HAK-İŞ'e bağlı Hizmet İş sendikaların örgütlü oldukları belediyelerin, işçilerine, ücret, ikramiye, sosyal haklar ve diğer alacaklarla birlikte yaklaşık 12 trilyon borcu bulunuyor.

DİE, 1998'de yapılan hane halkı işgücü anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'deki işsizlik oranının Ekim 1998 için yüzde 6.2, eksik istihdam oranını ise yüzde 5.7 olarak gerçekleştirdi.

DİSK Başkanlar Kurulu, 18 Nisan pazar günü yapılacak milletvekili ve yerel genel seçimlerde emekten ve demokrasiden yana sol parti ve adaylarının desteklenmesini kararlaştırdı.

İstanbul'da KESK Şubeler Platformunun çağrısıyla 11 Şubat Saat 12.00'de Sirkeci Postanesi önünde toplanan kamu çalışanları grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı, sürgün ve cezaların geri alınması, Tasarrufu Teşvik Fonunda biriken nemaların derhal ödenmesi ve KESK'in bütçede taraf olarak kabul edilmesi talepleriyle işyerlerinde topladıkları imzaları Başbakanlık'a gönderdiler.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK'in, 13 Şubat Cumartesi günü Ankara'da düzenleyeceği, "Ekonomik ve Demokratik Haklar" mitinginde kendilerine dayatılan sefalet ücretine, IMF reçetelerine, baskı ve sürgünlere karşı insanca yaşam, özgür ve demokratik bir ülke, toplu sözleşme, baskı ve sürgünlerin geri alınması taleplerini dile getireceği bildirildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, kuruluşunun 32. Yılını çeşitli etkinliklerle kutladı. Genel Başkan Rıdvan BUDAK, Adana'da yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinde milletvekili adayı olacağını hatırlatarak, "İşçi siyasete müdahale etmelidir" dedi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan BUDAK, Abdullah Öcalan'ın yakalanması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinin yeni bir dönemin başlangıcı olması gerektiğini belirterek, "Sorun, sosyal hukuk devleti ilkeleri içinde çözülmelidir" dedi.

Özçelik İş Sendikasına üye İSDEMİR/İskenderun Demir Çelik Fabrikasında çalışan işçiler, demir-çelik sektöründe uygulanan yanlış politikaları protesto etmek amacıyla miting düzenledi.

KESK'e bağlı Enerji Yapı Yol-Sen'de örgütlü gişe memurlarının, sağlıklı çalışma ortamı ve insanca yaşam için 23-24 Şubat 1999 tarihlerinde iş bırakma eylemi yapma kararı aldı.

Siyasi partiler milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettiler. Listelerde DSP'den DİSK Genel Başkanı Rıdvan BUDAK, DYP'den Demiryol-İş Genel Başkanı Enver TOÇOĞLU, Demiryol-İş Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Taki ULUSOY yer aldı. Tümtis Genel Başkanı Sabri TOPÇU'nun da İstanbul'dan bağımsız aday olarak müracaatta bulundular.

DİSK'e bağlı Yeraltı Maden İş Sendikası ile Dev Maden-Sen birleşme kararı aldı.

MART

Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu verilerine göre, Türkiye'de makine imalatında çalışan bir işçi 1 kilo et alabilmek için 2 saat 12 dakika çalışırken, bu rakam Almanya'da 33 dakika, İngiltere'de 40 dakika, Norveç'te 13 dakika, Danimarka'da ise 24 dakika olarak gerçekleşiyor.

Sendikamız eski üyelerinden , DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası uzmanlarından Süleyman Yeter 5 Mart 1999 tarihinde gözaltına alınarak, 7 Mart tarihinde gözaltında iken öldürüldü.

8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü sendikaların, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin çeşitli etkinlikleri ile kutlandı.

Doğu Anadolu Bölgesindeki orman müdürlüklerinde çalışan 250 mevsimlik işçi haklarını alamadıkları gerekçesiyle açlık grevine başladı.

DİSK'e bağlı Yeraltı Maden-İş Sendikası, önceki tarihlerde aldıkları karar gereği, aynı konfederasyona üye Dev Maden-Sen Sendikasına katıldı.

Bursa Orhangazi'de kurulu sendikamızın örgütlü olduğu işyeri Asil Çelik'de gündüz mesaisinden çıkan 300 işçi işyeri önünde toplanarak fabrikanın özelleştirilme kararını protesto etti.

TÜRK-İŞ’in yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin yeterli beslenmesi için gereken asgari harcama, Mart ayında yüzde 2.6 oranında artarken, bu oran son bir yıl içinde yüzde 62.1 oldu. 90 milyon 986 bin liraya çıkan mutfak masrafı, işçilere ödenen asgari ücretin 1.5 katı.

Hükümet ile Türk-İş arasında yaklaşan 480 bin kamu işçisi adına sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, bayram öncesinde uzlaşma sağlandı. Hükümet ile TÜRK-İŞ arasında varılan anlaşmaya göre, işçi ücretlerine birinci 6 ay içinde yüzde 30 artı 15 milyon lira seyyanen zam yapıldı.

Bayrama "işsiz" ve "direniş çadırlarında" giren Swisscard işçileri, aileleri, sendikacılar ve çevre fabrikalardan destek ziyaretine gelen işçilerle bayramlaştı. DİSK'e bağlı Türkiye Basın Sanayi İşçileri Sendikasına (BASIN-İŞ) üye olduktan sonra işten atılan 42 işçi, Kartal'daki işyeri karşısında kurdukları çadırlarda 98. gününe girdi.

NİSAN

Tekstil, otomobil ve deri sektörlerinin ağırlıkta bulunda Bursa ilinde, kriz nedeniyle 24 bin 996 sendikalı işçinin ve 50 bin sendikasız işçinin işten atıldığı, ayrıca 2 bin 500 civarında işletmenin kapatıldığı bildirildi.

DİSK Başkanlar Kurulu toplantısı sonuç bildirgesinde, "Savaşın, Balkanlar'da etnik düşmanlıkları körükleyeceği, ekonomiyi uzun yıllar sürecek ağır bir tahribata uğratacağı, ticareti yok edeceği, işsizliği ve yoksulluğu arttıracağı" kaydedildi.

DİSK Yönetim Kurulu, Swisscard işyerindeki örgütlenme sorunu nedeniyle Basın-İş Sendikasının Genel Başkanı Derviş Boyoğlu'nun silahlı kişilerce kaçırılıp ölümle tehdit edilmesi olayını protesto etmek için işyeri önünde bir basın toplantısı düzenledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformunun "Sahte Sendikalar Yasasını" dayatan partilere oy vermeme kararı aldı.

Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atılan ve bir aydır işe geri dönme mücadelesi veren Ersa işçileri serbest bırakıldı. Direnişteki işçiler 10 Nisan'da işyeri önünde göz altına alınmışlardı.

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesinde, yaklaşık 100 işyerinde çalışan 2 bin işçi, 25 Şubat'ta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesini protesto etmek amacıyla yarım gün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ yöneticilerinin, 1 Mayıs 1999'u salonlara hapsetme girişimlerine karşı sendikaların tepkileri sürerken, DİSK ve KESK, 1 Mayıs'ı birlikte, alanlarda kutlama kararı aldı.

18 Nisan- Ülke çapında yerel ve genel seçimler gerçekleşti.

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesinde çalışan deri işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesi nedeniyle 100 işyerinde çalışan yaklaşık 2 bin işçi, bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

MAYIS

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs başta büyük iller Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bir çok ilde alanlarda kutlandı. Türk-İş ve Hak-İş konfederasyonu 1 Mayıs'ı salonda kutladı.

Örgütlenme hakkını kullanarak DİSK'e bağlı Basın-İş sendikası'na üye olan ve aylardır direnişte olan Swisscard işçileri yine gözaltına alındı.

Kartal Belediyesi'ne ait Karyapsan A.Ş. de çalışan 64 işçinin ekonomik kriz gerekçesiyle işten atılması üzerine, fabrikadan çalışan 81işçi üretimi durdurarak direnişe başladı.

DİSK'e bağlı bir grup sendikacı, yazılı bir açıklama yaparak haftalardır sendikalaşma hakkı için direnen Swisscard işçilerine ve sendikaları Basın-İş'e yönelik yoğunlaşan polis saldırılarını kınadı.

Fürsan Fabrikasının kapatılmasına karşı eylem yapan işçilere Kamu Emekçileri Sendikaları Kocaeli Şubeler Platformu destek verdi.

Ekonomik kriz bahanesiyle Ege Bölgesinde 50 bin işçi işsiz kaldı.

Dokuma-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'daki Kenteks işçilerinin sendika ve toplu sözleşme hakları için başlattıkları direniş 19. güne girdi.

TÜRK-İŞ'in büyük sendikaları arasında yer alan Türk metal Sendikasının Genel Başkanı Mustafa Özbek ve 10 yöneticisinin "sahtecilik" iddiası nedeniyle Ankara ve Konya'da yargılandı. Mahkeme, Mustafa Öbek ve diğer yöneticiler hakkında 8 yıla kadar ağır hapis cezası isteminde bulundu.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu/ETUC, TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ ve KESK Temsilcilerinin katılımıyla başlayan "Sendikalar ve Türkiye-AB İlişkileri" konulu konferans Ankara Dedeman Oteli'nde sona erdi.

DİSK Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi Yayımlandı: Toplumsal Muhalefetin temel görevi; emeğin ve halkın taleplerini sürekli gündemde tutmak, siyasete bu talepler doğrultusunda müdahalede bulunmak olmalıdır.

DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikasının 29-30 Mayıs 1999 tarihlerinde gerçekleştirilen 23. Olağan Genel Kurulu sonrasında Genel Başkanlığa Vahdet Karabay yeniden seçildi.

Özelleştirme İdaresi bürokratları, yeni hükümetin hızlı temposuna hazır olduklarını belirterek, 57'inci Hükümet için 25 kuruluşun yer aldığı bir "Özelleştirme Sepeti" hazırladılar.

HAZİRAN

Kayseri Sanayicileri Derneğinden yapılan açıklamada, Kayseri Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarda geçen yıl çalışan 20 bin işçiden 10 bininin işsiz kaldığı öne sürüldü.

Gaziantep 2. Organize sanayi bölgesinde maaşlarını, mesai ücretlerini ve ikramiyelerini düzenli alamayan Gülsan İşçileri, iş bırakarak yürüyüş yaptılar.

DİSK ve KESK, 15-16 Haziran İşçi Direnişinin 29. Yılında "uluslararası Sermayenin Politikaları ve Sendikal Hareket" konulu bir panel düzenledi.

Emeklilerin istemlerini ve etkinliklerini 57. Hükümet'e duyurmak amacıyla Emekli Sen tarafından İstanbul Valiliği önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Rıdvan BUDAK'ın milletvekili seçilmesiyle boşalan DİSK Genel Başkanlığına, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Vahdettin KARABAY'ın seçildi.

TEMMUZ

DİSK, Başkanlar Kurulu kararları doğrultusunda tüm örgüte bir genelge göndererek önümüzdeki hafta sürecinde çeşitli etkinliklerle taleplerin dile getirilmesi, diğer konfederasyon ve kitle örgütleriyle ortak etkinlikler düzenlenmesi yoluyla mücadelenin yükseltilmesini istedi.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu ve KESK Şubeler Platformuna üye 30 bin işçi ve emekçi, hükümetin Sosyal Güvenlik Reformu yasa tasarısını protesto etti.

DİSK Başkanlar Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda emeklilik yaşının yükseltilmesini protesto için uyarı eylemleri başlatıldı.

DİSK Başkanlar Kurulunun aldığı karar doğrultusunda ikinci uyarı atağını başlattı. DİSK ülke çapında Bölge Çalışma Müdürlükleri önünde basın açıklamaları yaptı.

TÜRK-İŞ, DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar, hükümetin yüzde 20'lik memur maaş zammı ve sosyal güvenlik yasa tasarısını Kızılay Meydanı'nı trafiğe kapatarak protesto etti.

DİSK'in organizasyonunda bir araya gelen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mimar Mühendisler Odalar (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB) Veteriner Hekimleri Birliği, Diş Hekimleri Birliği, TEB ve TÜRMOB'un sosyal güvenlik reformuna karşı ortak eylem kararı aldı.

İşçi Memur Sendikaları, emekli dernekleri ve bazı demokratik kitle örgütleri TÜRK-İŞ Genel Merkezinde geç emekliliğe karşı ortak zirve yaptı. Toplantıda, "Emeklilik Yaşını 58-60'a çıkaran Sosyal Güvenlik Reformu Tasarısı durdurulmazsa ESK'dan çekilme" kararı aldı.

Memur maaşlarında yüzde 20 zam yapıldı.

DİSK Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, evinin ve mezarının başında düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.

İşçi, memur sendikaları ile emekli cemiyeti ve diğer demokratik kitle örgütü temsilcileri, "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı"na karşı24 Temmuz'dan sonra uygulanacak eylemleri belirlemek amacıyla TÜRK-İŞ Genel Merkezinde bir araya geldi.

AĞUSTOS

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Bayram Meral'in geçiş sürecindeki yumuşamayı yeteri görerek genel greve gerek kalmadığını açıklaması, konfederasyona bağlı bazı sendikaların tepkisine neden oldu. Petrol-İş Genel Başkanı Bayram Yıldırım, istenirse genel eylem için tabanın hazırlanabileceğini, kamuoyu oluşturulabileceğini söyledi.

15 örgütün oluşturduğu Emek Platformu toplandı. Toplantıda 4 Ağustos'ta başta Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Adana olmak üzere bütün illerdeki meydanlarda oturma eyleminin başlatılmasına ve platform tarafından hazırlanan bir mektubun tüm milletvekillerine gönderilmesine karar verildi.

Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'na tepki gösteren işçi ve memurlar yurt genelinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Platformu oluşturan sendika başkanları da eyleme destek verdi.

İşçi kesiminin baskısı ve muhalefetin diğer yasalara destek vermeme tehdidi hükümete geri adım attırdı ve sosyal güvenlik reformuyla ilgili görüşmelere ara verildi. Bunun üzerine Emek Platformu tarafından 6 Ağustos Cuma günü yapılması kararlaştırılan genel grev kararı ertelendi.

Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı bir süreliğine geri çekildi. Genel grev ertelendi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer 6 Ağustos Cuma günü gece yarısı evinin önünde uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

8 Ağustos- 6 Ağustos 1999 Cuma gecesi silahlı saldırı sonucu öldürülen TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası Genel Sekreteri Şemsi Denizer'in cenazesi, Zonguldak devlet Hastanesi morgundan alınarak Gökçehatipler köyünde toprağa verildi.

DİSK tarafından ulusal yargıyı devre dışı bırakan girişimlere karşı emekçileri uyarıcı nitelikte bir genelge yayınlandı. Genelge ile sosyal güvenlik ve uluslararası tahkim konularında verilen mücadeleler değerlendirilerek, yürütülecek çalışmalarla ilgili uyarılarda bulunuldu.

Hükümetin Sosyal Güvenlik Tasarısını değiştirmeden meclis gündemine alınmasını protesto eden Emek Platformu Türkiye genelinde iş bıraktı.

Özelleştirme ve tahkime Anayasa'da yer verilmesine ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin ikinci oylaması sonucu Tahkimin kabulü yönünde 448 oy kullanıldı.

Merkez üssü Kocaeli olan Marmara Bölgesi ve çevresinde gece yarısı Saat 03.02'de Richter ölçeğine göre 7.4 şiddetinde meydana gelen deprem 45 saniye sürerken, onbinlerce yurttaşımız hayatlarını kaybetti.

Kocaeli'de biraraya gelen TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK ve KESK Genel Başkanları, deprem bölgesinde bugüne kadar yapılan ve yapılacak olan çalışmalar ile ilgili değerlendirme toplantısı yaptılar. Toplantıda biraraya gelen konfederasyonlar tarafından ETUC ve ICFTU bünyesinde ortak bir kampanya başlatma kararı alındı.

EYLÜL

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve Uluslararası Özgür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) üyesi TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK ve KESK ile Yunan Genel Emek Konfederasyonu (GSEE) örnek bir dayanışma göstererek depremzedelere yardım amacıyla 7 Eylül Salı günü Atina'da Anayasa Meydanında, 8 Eylül Çarşamba günü de İstanbul'da Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda "Birlikte... " adını taşıyan dayanışma konserleri düzenleyecekleri açıklandı.

Sosyal Güvenlik Yasa tasarısını meclis, deprem gündemine rağmen sabahlara kadar toplanarak yasalaştırdı.

Şişe Cam'a ait Trakya Cam San. Fabrikası yöneticilerinin, TÜRK-İŞ'in 13 Ağustos'ta gerçekleştirdiği "genel eylem" katıldıkları gerekçesiyle 8 işçiyi işten çıkarması ile başlayan eylemler, işçilerin yeniden işe alınmalarıyla sona erdi.

Pendik Kurtköy'de mühürlendiği halde kaçak üretim yapmaya devam eden boya imalathanesindeki patlamada, fabrika sahiplerinin babasının da aralarında olduğu 6 kişi öldü, dört kayıp ve 40'ın üzerinde yaralı bulunduğu bildirildi.

EKİM

TÜRK-İŞ, DİSK ve KESK'e bağlı Sendika Şubeleri, yaptıkları ortak basın açıklaması ile Ankara Ulucanlar Cezaevinde yaşanan katliamı protesto ettiler. Açıklamada, cezaevinde şiddet uygulanmasına son verilmesini ve Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde yaşanan katliamın sorumlularının cezalandırılmasını istedi. Sendikalar, siyasi tutukluları da kapsayan bir genel af çıkarılmasını talep ettiler.

DİSK'e bağlı Limter İş Sendikası Genel Başkanı Kazım Bakış, yaptığı yazılı açıklamada, 2 Ekim günü Kadıköy İskele Meydanında, Anadolu Yakası Demokrasi Platformunun düzenlediği basın açıklamasına katılmak isteyen yaklaşık 100 kişinin gözaltına alınmasını kınadı.

DİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, KESK ve DİSK'in Yunanistan Genel Emek Konfederasyonu ile birlikte düzenledikleri Mikis Theodrakis ve MariaF arandouri ile Zülfü Liveneli'nin katılacağı ortak konser, 12 Ekim 1999 Salı günü İstanbul'da, 13 Ekim 1999 Çarşamba günü Atina'da yapılacağı bildirildi.

Eski Kültür Bakanı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesinin ardından sendikalar birer açıklama yaptı.

Madencilik sektöründe Türkiye'nin motor gücü olan bor madenlerinin özelleştirilmesi çalışmaları 2 bin 300 işçinin iş bırakması ve sendikaların girişimleri üzerine, Eti Holding A.Ş Yönetim Kurulu, Serena A.Ş ile yapılması öngörülen çerçeve anlaşması Danıştay tarafından donduruldu.

2000 yılı bütçe görüşmelerinde memur zammı olarak %15 öngörülmesi sonucu Kamu Çalışanları, Kitlesel eylem hazırlıklarına başladı.

KASIM

Kırşehir'de kurulu PETLAS A.Ş.'de, “Kanunsuz grev” yaptıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 222 işçinin işveren aleyhine açtığı davanın ilk duruşması, Kayseri Bölge İş Mahkemesinde yapıldı. İşçilerin tamamının katıldığı duruşma dosyanın incelenmesi ve eksik evrakların tamamlanması amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.

DİSK'e bağlı Basın İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan Stil Matbaası işçileri basın açıklaması yaptılar.

KESK ve T.Kamu-Sen üyesi kamu emekçileri ayrı ayrı hükümetin 2000 yılı bütçesini protesto ettiler. KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Kasım ayı boyunca alanları dolduracaklarını belirterek, 13-14 Kasım ve 20-21 Kasım tarihlerinde yurdun dört bir yanında bölge mitingleri yapacaklarını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısını ve uluslararası tahkimi protesto etmek amacıyla ülke genelinde iş bırakma kararı alan Emek Platformunun çağrısıyla 13 Ağustos'ta üretimi durduran BTS üyesi 147 kamu çalışanı hakkında açılan davanın ilk duruşması gerçekleştirildi.

Düzce'de aletsel büyüklüğü 7.2 olan şiddetli deprem sonucu yüzlerce yurttaşımız hayatını kaybetti.