Make your own free website on Tripod.com

İşçiler, işsizler, çevreciler, sendikacılar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu eylem kararı aldı

Küreselleşmeye hayır

* Finansal mimarinin yeniden yapılandırılması konusunda yeni kararların alınacağı "Zenginler Kulübü" G-8'lerin zirvesi, küreselleşme karşıtlarını harekete geçirdi. Dünyanın 42 ülkesinde ''eylem günü'' olarak ilan edilen 18 Haziran'da gerçekleştirilecek küreselleşme karşıtı eylemler genellikle sokak festivalleri şeklinde yapılacak.

Ekonomi Servisi - Finansal mimarinin yeniden yapılandırılması konusunda yeni kararların tartışılacağı ''Zenginler Kulübü'' G-8'ler zirvesinin gerçekleştirileceği 18 Haziran günü, dünyanın dört bir yanında küreselleşme karşıtı eylemlere de sahne olacak.

''Zenginler Kulübü'' olarak adlandırılan G-8'lerin Almanya'nın Cologna kentinde 18 Haziran'da yapacakları zirvede alınacak kararlardan endişelenen sivil toplum örgütleri, dünya kamuoyunu uyarmak için çeşitli gösteriler yapmaya hazırlanıyor.

İşçiler, çevreciler, sendikacılar, kadın örgütleri, öğrenciler, işsizler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, zirvenin yapıldığı gün Dünya Ticaret Merkezi (WTO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) gibi uluslararası finans kaleleri ilginç protestolar gerçekleştirecek. Ayrıca, birçok ülkedeki çokuluslu şirket, finans kurumu ve banka binalarının çevresi yerel grupların çeşitli gösterilerine sahne olacak. Dünyanın 42 ülkesinde ''eylem günü'' olarak lanse edilen 18 Haziran'da gerçekleştirilecek küreselleşme karşıtı eylemler genellikle sokak festivalleri şeklinde yapılacak. Cologna'da G-8 liderlerine karşı on binlerce insanın ''kahkahalı'' geçit töreni yapması beklenirken, Avustralya'da ise 1999 yılının en büyük küreselleşme karşıtı gösterisi olacağı açıklanan bir sokak festivali düzenlenecek.

Güneydoğu Asya'da Hindistan ve Bangladeş başta olmak üzere WTO'ya karşı eylemler yapılacağı duyurulurken, İsviçre'nin Lozan kentindeki sokak partisinde de yurttaşlar, ''Sokaklar özel otomobillerle dolu! Sokaklarımızı bizlere geri verin'' diye bağıracaklar.

İngiltere'de de finans merkezlerinin çevresinde binlerce insan bisiklet turu yapacak.

Pakistan'dan 500 kadar çiftçi ise zengin Kuzey'in tarım politikaları, serbest ticaret ve küreselleşme karşıtı tepki göstermek için bir aylık Avrupa turu gerçekleştiriyor. Pakistanlı çiftçilerin, Cologna'daki eylemlere de katılacağı bildiriliyor. Pakistan Bharatiya Kissan Sendikası lideri Ajmer Singh Lakhowal , Kuzey'in ekonomi politikalarının ülkenin kaynaklarını tükettiğine, kültürlerini yok ettiğine dikkat çekerek, Avrupa turuna çıkmalarının nedenini şöyle açıklıyor: ''Buraya, zengin Kuzey'e bağımlı ticaret ve tarım sistemiyle savaşmak için geldik.'' Çiftçiler, IMF ve WTO gibi uluslararası kuruluşların baskısıyla gelişmekte olan ülkelerin çiftçilerinin kendi halklarını beslemekten çok gelişmiş ülkeleri doyurduğunu vurguladılar.

Neoliberal kapitalist sisteme karşı dünyanın birçok yerinde gösteriler gerçekleştirilirken, Türkiye'de hiçbir sivil toplum kuruluşu 18 Haziran'da eylem yapmayacak. Küreselleşmenin anayasası olarak adlandırılan Çok Taraflı Yatırım Anlaşması'na (MAI) karşı Türkiye'de oluşturulan Küreselleşme ve MAI Karşıtı Çalışma Grubu sözcüsü Gaye Yılmaz , terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan' ın davası nedeniyle Türkiye'de herhangi bir gösteri yapılmasının yasak olduğunu belirterek, ''Sokak eylemi yapmamız mümkün değil. Sadece o gün basın açıklaması yapmayı düşünüyoruz'' dedi.

Dünyada yaşanan yoğun işsizliğin en önemli sebebinin finans piyasaları olduğuna dikkat çeken Yılmaz, ''Borsalar ilk ortaya çıktığında, sanayiye kaynak aktaracak ve öz sermaye sağlayacak diye lanse edilmişti. Ama özellikle son 15-20 yıldır finans piyasalarına baktığımızda transferler tam tersi yönünde olmuş. Üretimden elde edilen kaynaklar finansa transfer ediliyor. Şirketlerin gelirlerinin çok büyük bölümü faaliyet dışı gelirler oluşturuyor. Bu kesinlikle atıl ve üretime hiçbir katkısı yok. Daha çok zararı var'' açıklaması yaptı. Sermayenin hiç geri adım atmaya niyeti olmadığını vurgulayan Yılmaz, ''Finans piyasalarının daha da liberalize edilmesi isteniyor. Verilen kararlar karşısında hiçbir önlem alınmıyor'' diye konuştu.


Garildi 'den alınmıştır